GISportal
Jedeme i díky Vám

Územní plán Prahy v mobilu (TZ)

Chcete vědět, k čemu by mohla být využita proluka, kterou míjíte po cestě do práce a komu patří? Nová aplikace Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy přináší všechny důležité informace o územním plánu přímo do mobilního telefonu ve vaší kapse.

“Územní plán je jedna z nejnavštěvovanějších aplikací, co na webu máme,” uvádí Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací v IPR Praha. „Rozhodli jsme se proto zpřístupnit veškeré důležité informace mobilním uživatelům, aby mohli používat data v terénu,” dodává.

Aplikace poslouží především projektantům, realitním makléřům, developerům a majitelům nemovitostí. Zajímat bude ale i běžné občany, kteří uvažují o koupi domu nebo se jen zajímají o plánování města.

K dispozici jsou nejpoužívanější výkresy územního plánu. Kromě hlavního výkresu nabízí aplikace informace o dopravě, infrastruktuře, vodním hospodářství nebo energetice. Pro každou parcelu jsou navíc k dispozici informace o funkčním využití území, tedy zda má místo sloužit k bydlení nebo třeba k průmyslovému účelu. Uživatel se také dozví informace o změnách územního plánu nebo o tom komu daný pozemek patří. Prohlížet mapu je možné rovněž offline. Mapové podklady lze totiž stáhnout přímo do telefonu. To umožňuje práci i na odlehlých místech, bez nutnosti připojení.

Na aplikaci spolupracoval IPR se společností CGI IT Czech Republic. „Aplikace je určena jak pro odbornou veřejnost, které přináší mobilitu a tím i možnost ověřovat informace a rychle reagovat na vzniklé podněty, tak pro širokou veřejnost, která si může ukládat  místa svých zájmů, aby v nich mohla jednoduchým způsobem sledovat dění“ uvádí Aleš Babický z CGI IT Czech Republic. Ke kvalitnímu zpracování aplikace podle něj přispělo i zadání klienta, které kladlo důraz na použitelnost aplikace z pohledu koncového uživatele. Aplikace tedy komfortním způsobem umožňuje používat informace dosud dostupné na internetu a to byl náš cíl. Aplikace s názvem „Územní plán Praha“ je k dispozici zdarma na třech hlavních mobilních platformách – iOS, Android a Windows.

Prostředí aplikace v iOS
Prostředí aplikace v iOS

Share
Share