GISportal
Jedeme i díky Vám

Územní plánování 2.0 – území pro transparentnost

Dnes, 8. prosince, se uskuteční setkání na téma efektivního připomínkování územních plánů a vůbec zapojení veřejnosti do transparentnosti jejich tvorby. Celá akce proběhne v suterénu kavárny Trojka v Brně od 19 hodin. Přijďte i vy podílet se na diskuzi.

Je naprosto zásadní, aby příprava nových územních plánů byl zcela transparentní proces za účasti občanů, ne neprůhledný kšeft s korupčním pozadím. Mapovací technologie, sociální sítě a jiné participativní nástroje jsou skvělou příležitostí jak proces plánování zprůhlednit a zpřístupnit občanům.

Územní plán je klíčovým dokumentem pro rozvoj každého města. Je do něj graficky vepsáno, zda se město stane průmyslovou Mekkou, dopravním uzlem, nebo jestli chce více investovat do veřejného prostoru. Určuje, kde a co se bude stavět anebo bourat, a je proto dokumentem, ve kterém se střetávají zájmy občanů, investorů a developerů.

Podle stavebního zákona musí všechny obce s územním plánem schváleným před rokem 2007 vypracovat do konce prosince 2015 plán nový. Ve většině měst se v současnosti rozbíhá maraton příprav, v němž nové technologie mohou sehrát klíčovou úlohu. Druhý večer z řady „One World Social Innovation Presents…,“ podpořený Nadací Open Society Fund Praha, se takovým možnostem bude věnovat.

Hosty a účastníky večera budou mimo jiné zástupci Gisportal.cz o.s. Brnění, Datablog.cz, Nesehnutí, Katedry geoinformatiky UP Olomouc, zástupci místních samospráv a další…

Share
Share