GISportal
Jedeme i díky Vám

V Japonsku pomáhá český systém GINA

Po katastrofálním zemětřesení 11. března 2011 zamířily na pomoc při záchranných a rekonstrukčních pracích desítky týmů záchranářů z celého světa. Z České republiky se jedná například o dobrovolníky z humanitární organizace Hand For Help Europe (HFHE). Cílem monitorovacího týmu byla okamžitá pomoc v rámci možností na základě informací a požadavků japonské strany, především však mapování situace v postižených oblastech za pomoci českého interaktivního mapového softwaru GINA (Geographical INformation Assistent) umožňujícího navigaci v náročném terénu, koordinaci záchranných týmů a analýzu priority důležitosti pomoci v daném místě. Pohyb českého týmu tak, jak jej zachytil systém GINA je možné zobrazit na stránkách www.japansituation.com/.

JapanSituation.com

Systém GINA vznikl původně jako výstup z magisterské práce na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Jeho autory jsou Zdeněk Poulíček, Petra Bačíková a Boris Procházka. S projektem GINA se zůčastnili studentské technologické soutěže Imagine Cup. Z přihlášených 300 000 studentů do mezinárodního finále postoupilo 400 nejúspěšnějších, včetně týmu soutěžícího se systémem GINA.

GINA představuje interaktivní mapový software pro mobilní zařízení umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Svými vlastnostmi je předurčen pro krizová střediska, záchranářské týmy a jiné skupiny operující v náročných podmínkách. Tento systém tak rozšiřuje význam operačních středisek.

Gina na Haiti

GINA se snadno ovládá, neboť práce s aplikací je inspirována prací s běžnou papírovou mapou. Podobně, jako je možné do mapy kreslit perem a zapichovat špendlíky různých barev, GINA umožňuje vkládat vlastní kresby a místo špendlíků nabízí grafické piktogramy, do mapy je možné také umístit fotografie z mobilního telefonu.  To vše v reálném čase, takže zaznamenané údaje jsou okamžitě dostupné všem členům týmu. Stejnou mapu tak může prohlížet neomezený počet účastníků bez ohledu na jejich aktuální polohu v terénu. Uživatelské rozhraní je navržené tak, že její ovládání je možné dokonce v protipožárních rukavicích.

Hlavní oblastí uplatnění nachází systém GINA v krizovém řízení, kde byl úspěšně nasazen po zemětřesení na Haiti humanitární organizací Hand For Help, kde později sloužil také k monitorování cholery. Data získaná pomocí GINY je možné zobrazit i na internetu, pomocí webové stránky http://www.cholerahaiti.com. Dále na Haiti byla GINA využita pro lokalizaci míst vhodných pro výstavbu studní, dále ji využívá například horská služba nebo krizový štáb Jihomoravského kraje.

Cholera na haiti

Kromě krizového řízení nachází využití také jako pracovní nástroj pro efektivní řízení podniku. Díky podpoře katastrálních a satelitních map může být GINA využívána i při zaměřování extravilánů nebo pro urbanistické práce. V ekologických projektech může sloužit k zaznamenávání vegetace a o jeho nasazení uvažuje i Klub českých turistů pro značení turistických stezek.

V blízké budoucnosti se uvažuje i o variantě pro záchranářské psy, díky níž by bylo možné zkontrolovat, která místa byla prohledána a která ne; dále o propojení s kamerou na helmě záchranáře nebo hasiče a o možnosti využití Microsoft PhotoSynth.

Více informací o systému GINA najdete na stránkách www.ginasystem.cz, odkud pochází i obrázky u tohoto článku.

Share
Share