GISportal
Jedeme i díky Vám

VectorLock – aneb zabezpečení shapefilů

V současné době je stále důležitější potřeba zabezpečit citlivá data, ale také geodata. A právě k tomu slouží první bezpečnostní systém pro shapefily s názvem VectorLock. Jedná se o extenzi do ArcGIS 9.3 a vyšší, díky níž je možné zaheslování shapefilů.

V praxi to funguje tak, že pokud chceme někomu poslat shapefile, ale bojíme se aby jej nešířil dál, nastavíme u tohoto souboru přístupové jméno a heslo. To bude muset uživatel pokaždé napsat, aby mohl se souborem pracovat. Velice užitečné je také nastavení doby expirace tohoto hesla. Uživatel si tak prohlédne co si má prohlédnout, ale po uplynutí stanovené doby už se k souboru nedostane. Dále je možné nastavit, zda může uživatel soubor editovat, nebo pouze prohlížet.

Možnost vytvářet zaheslované soubory je placená, ale načítat zaheslované soubory může kdokoliv zdarma. Musí si však nainstalovat extenzi. Jak VectorLock funguje si můžete prohlédnout na následujícím videu. Více informací pak najdete na stránkách společnosti eMap, která za touto extenzí stojí.

Share
Share