GISportal
Jedeme i díky Vám

Výstava Poklady Mapové sbírky (TZ)

Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK pořádá za podpory Ministerstva kultury ČR výstavu Poklady mapové sbírky. Expozice představuje unikátní rukopisné mapy, staré atlasy a digitalizované glóby, které nejsou běžně dostupné v jiných sbírkách. Představuje především zcela nově objevené světové unikáty, zejména Gijsbertsonovu mapu Evropy, De Witovu mapu Německa nebo Camociův plán obléhání Malty Turky. Celý soubor kartografických exponátů bude v této podobě vůbec poprvé prezentován veřejnosti.

Výstava představuje díla významná pro nejstarší historickou kartografii Evropy, jako jsou římské, arabské a středověké mapy. Zvláštní místo zaujímají kartografická bohemika. Představeny budou mapy a dokumenty zobrazující originálně starobylost a celistvost Zemí koruny české po řadu staletí. K nim přináleží rukopisné mapy Podolského či Kreibicha a tištěné, ručně kolorované mapy Crigingera, Aretina, Vogta, Fabricia, Komenského i Helwiga. Bude představena i slavná Kosmografie česká od humanisty Zikmunda z Puchova.

Pozvánka na výstavu
Pozvánka na výstavu

Těžiště výstavy, spojené s dokonalým řemeslem, představují logicky nizozemští mistři zlatého věku kartografie z přelomu 16. a 17. století. Byli mezi nimi rytci i výborní tiskaři, vyznačovali se znalostí geografie, museli mít přehled o nových zámořských objevech, široké vzdělání, ale i značné umělecké schopnosti, v nichž se vyrovnali dobovým mistrům světového malířství.

Doprovodný program výstavy mimo jiné obsahuje komentované prohlídky s autory odborného katalogu ve středu od 14.00 (28. 5., 25. 6. a 23. 7. 2014). Vstup na výstavu i prohlídky zdarma.

 

Vernisáž výstavy proběhne 6. 5. 2014 od 14,00 v předsálí Mapové sbírky.

Výstava potrvá od 7. 5. 2014-31. 7. 2014, po-pá 9,00-18,00 hod.

 

 

Share
Share