Ultimate magazine theme for WordPress.

Výstava Poklady Mapové sbírky (TZ)

Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK pořádá za podpory Ministerstva kultury ČR výstavu Poklady mapové sbírky. Expozice představuje unikátní rukopisné mapy, staré atlasy a digitalizované glóby, které nejsou běžně dostupné v jiných sbírkách. Představuje především zcela nově objevené světové unikáty, zejména Gijsbertsonovu mapu Evropy, De Witovu mapu Německa nebo Camociův plán obléhání Malty Turky. Celý soubor kartografických exponátů bude v této podobě vůbec poprvé prezentován veřejnosti.

Výstava představuje díla významná pro nejstarší historickou kartografii Evropy, jako jsou římské, arabské a středověké mapy. Zvláštní místo zaujímají kartografická bohemika. Představeny budou mapy a dokumenty zobrazující originálně starobylost a celistvost Zemí koruny české po řadu staletí. K nim přináleží rukopisné mapy Podolského či Kreibicha a tištěné, ručně kolorované mapy Crigingera, Aretina, Vogta, Fabricia, Komenského i Helwiga. Bude představena i slavná Kosmografie česká od humanisty Zikmunda z Puchova.

Pozvánka na výstavu
Pozvánka na výstavu

Těžiště výstavy, spojené s dokonalým řemeslem, představují logicky nizozemští mistři zlatého věku kartografie z přelomu 16. a 17. století. Byli mezi nimi rytci i výborní tiskaři, vyznačovali se znalostí geografie, museli mít přehled o nových zámořských objevech, široké vzdělání, ale i značné umělecké schopnosti, v nichž se vyrovnali dobovým mistrům světového malířství.

Doprovodný program výstavy mimo jiné obsahuje komentované prohlídky s autory odborného katalogu ve středu od 14.00 (28. 5., 25. 6. a 23. 7. 2014). Vstup na výstavu i prohlídky zdarma.

 

Vernisáž výstavy proběhne 6. 5. 2014 od 14,00 v předsálí Mapové sbírky.

Výstava potrvá od 7. 5. 2014-31. 7. 2014, po-pá 9,00-18,00 hod.

 

 

2 komentářů
  1. Jakub napsal/a

    poprosím potom fotky z udalosti, ak by bolo možné 🙂

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna