GISportal
Jedeme i díky Vám

Vytiskněte si povrch Měsíce ve 3D

Máte doma nebo v práci 3D tiskárnu a rádi byste si na ní vytvořili model své oblíbené hory nebo terénu ve svém okolí? Dnes již existuje řada webových aplikací, které vám dovolí takový model uzpůsobený pro 3D tisk jednoduše připravit bez potřeby klasických desktopových GISů a zdlouhavého shánění výškopisných dat. A není nutné se držet zrovna „při zemi“, když k dispozici je i generátor 3D modelů terénu pro náš přirozený satelit – Měsíc. V tomto článku vám představíme 3 aplikace, které vám s tvorbou 3D reliéfních modelů pomůžou.

t1

Velmi přívětivé uživatelské rozhraní nabízí webová aplikace The Terrainator. Stojí za ní londýnský webový vývojář Dan Wilson. Dříve tato aplikace disponovala daty pouze pro Británii, Alpy a západ USA, od března letošního roku však nabízí celosvětové pokrytí. Zdrojů dat je přitom hned několik – Mapzen, USGS (United States Geological Survey) a NOAA (U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration). Výběr území probíhá v prostředí Google map, alternativně si lze zvolit také jedno z předdefinovaných nejatraktivnějších území, jako jsou například Mont Blanc, Mount Rainier nebo kaňon řeky Colorado. Aplikace následně vygeneruje náhled na vybrané území a nabídne možnost upravit velikost nebo převýšení modelu.

Pro možnost stažení nebo objednání modelu je třeba časově omezené přihlášení pomocí zadané emailové adresy. 3D model je možné následně stáhnout v digitální podobě za 5 britských liber, případně nechat si objednat i samotný 3D tisk modelu pomocí webu Shapeways.

t2

Existují však i alternativy, kde je možné získat 3D model pro svou tiskárnu zcela zdarma. Takové lze nalézt například na portále JThatch.com, kde publikuje své projekty Thatcher Chamberlin. Kromě generátorů 3D modelů je zde také atraktivní simulátor gravitace či dekodér meteorologických satelitních signálů. Pro tvorbu 3D modelů terénu jsou zde určeny 2 aplikace – Terrain2STL a Moon2STL. Obě generují výstup v široce uplatnitelném formátu STL a, jak již název napovídá, jedna z aplikací se nevěnuje zemskému povrchu, nýbrž povrchu Měsíce.

t3

Ovládání aplikace Terrain2STL je opět poměrně intuitivní a nechybí ani pokročilejší nastavení, jako rotace obrysového čtyřúhelníku, změna měřítka či vertikálního převýšení modelu. Nevýhodou je naopak absence náhledu na vytvořený model, jehož podoba je zřejmá až po stažení a rozbalení ZIP archivu. Zdrojovými daty je dataset SRTM3 z roku 2000 s prostorovým rozlišením 90 m na rovníku.

t4

Moon2STL funguje na podobném principu, byť možnosti úpravy parametrů modelu jsou limitované. Podkladovými daty je tentokrát výškopisný model ULCN Moon DEM z roku 2005 s rozlišením 1895 metrů/pixel na měsíčním rovníku. Detailem tedy model asi příliš neohromí, i tak je ale výsledkem netradiční krajina plná impaktních kráterů a měsíčních moří.

Ať už máte model povrchu Země nebo Měsíce, nyní už stačí jen nastavit tiskové parametry, připravit tisk a počkat, až 3D tiskárna přemění váš model na skutečnost.

zdroj: terrainator.com, jthatch.com

Share
Share