GISportal
Jedeme i díky Vám

what3words – každé místo na světě může mít svou adresu

Systém adresních míst, tak jak ho známe od nás nebo z „rozvinutých“ zemí, nefunguje všude na světě. Spíše je tomu naopak a místa bydliště, obchodu či doručení zásilky je potřeba jednoznačně určovat jinými způsoby. Ve známých lokalitách stačí místní znalost a prostorové povědomí v jiných je už potřeba sofistikvanějších technologií. Pomocí GPS a ostatních polohových navigačních systémů jsme schopni snadno přiřadit jednoznačné souřadnice ke kterémukoliv místu na světě. Co se ale stane, když si souřadnice máme zapamatovat nebo je sdělit dále?

S myšlenkou globálních a snadno přenositelných adres přišel mladý Brit Chris Sheldrick a vytvořil platformu what3words. Díky ní je možné označit místa na světě pomocí tříslovného kódu – adresy, která je snadno zapamatovatelná a tím i snadno dále sdělitelná. Celý princip funguje na základě celosvětového gridu o rozloze buňky 3×3 m, kde má každá buňka přiřazen tříslovný identifikátor v několika jazycích. A to je vlastně vše. Jak to funguje se můžete přesvědčit buď na videu pod článkem nebo pak sami na mapě (zajímavý je třeba popis Pražského hradu).

Celý projekt na sebe musí i vydělávat, takže si zájemci mohou za drobný poplatek (1.99 eur/rok nebo 10.99/10 let) pořídit svůj vlastní jednoslovný název buňky. Orientaci v terénu, vyhledání míst a vyhledání trasy pak usnadní aplikace pro chytré telefony. Myslíte, že má nový systém naději na úspěch?

Share
Share