GISportal
Jedeme i díky Vám

Workshop: CentraLab & otevřená data (reportáž)

V pondělí 9. 12. 2013 se v Praze na Novotného lávce u Karlova mostu konal workshop CentraLab Otevřená data. Jednalo se o projektový workshop projektu Central European Living Lab for Territorial Information. Od začátku do konce se jako červená nit táhlo seminářem jediné téma – Open Data. Mohli jsme se seznámit s možnostmi, jak jsou v dnešní době otevřená (geo)data využívána, jaké jsou další nápady a jaká úskalí musí komunita pracující s volně dostupnými daty překonávat.

Kdo se v Open prostoru až tolik nevyzná, nemohl si vybrat lepší místo, aby si udělal obrázek. Zajímavými nebyly pouze řešené projety, ale i možnost diskuzí s mnoha důležitými postavami českého GISu. Jenom namátkou – za ČAGI se workshopu zúčastnil předseda Karel Janečka, z Plzně přijel Otakar Čerba a pokud hovoříme o open technologiích v české geoinformatice a geodatech, nemohl samozřejmě chybět řešitel mnoha projektů Karel Charvát. Dalekou cestu z Prešovské geografie vážil tamnější open source specialista Miki Michalko. Ovšem to je pouze zlomek ze zúčastněných.

Návštěvníci se doslechli, co se děje na projektu SmartOpenData, co jsou to Linked Open Data, jaké jsou idey OpenTransportMap. Jaroslav Martínek z CDV představil projekt ceskojede.cz, který by mohl v budoucnu být velmi atraktivním pro cyklisty i turisty. Těm na českém internetu chybí aktuální informace třeba pro dálkovou turistiku v celorepublikovém měřítku, které by byly dostupné z jednoho rozcestníku.

Asi nejvíce účastníci akce viseli na rtu Michalu Radovi z Ministerstva vnitra ČR, který se zaobírá problematikou open dat ve veřejném sektoru. Nezapomněl sice zkritizovat úředníky (kteří byli také přítomni :-)), ale na druhou stranu uvedl hlavní důvod, proč to s otevřeností v oblasti geodat nejde až tak hladce a tím je chybějící legislativa. Zároveň ale vyjádřil naději, že bude líp a rozhodně na tom nejsme v rámci Evropy nejhůře.

Závěrem se jen snad sluší říct, že workshop to byl velmi povedený a nezbývá než poděkovat všem organizátorům jakožto i přednášejícím a posluchačům.

Libor Hladiš, Středočeský kraj

Share
Share