GISportal
Jedeme i díky Vám

Závodění proti GPS

Bez GPS navigace si mnoho řidičů nedokáže představit jízdu automobilem, a to často i v případě, že jede po jemu známých cestách. Následující bleskovka tentokrát nebude tipem na aplikaci nebo závod s GPS, ale zajímavým shrnutím využití GPS pro autonavigaci a lidské soutěživosti. A ačkoliv se průzkum odehrál ve Velké Británii, tak jeho výsledky mohou být obecně platné snad pro většinu vyspělých států.

Z průzkumu, který uskutečnila britská pojišťovna Sainsbury, vyšlo najevo, že 7.2 miliónu (19,5 %) z celkových 37 miliónů britských řidičů připustilo, že se snaží překonat cestovní časy naplánované jejich autonavigací. Zástupci pojišťovny tvrdí, že se snaží povzbuzovat řidiče, aby nejmodernější navigační technologie využívali ke zvýšení bezpečnosti nejen cestujících v automobilech, ale také ostatních účastníků silničního provozu i chodců, a naopak je odrazují od závodů s časem.

Jako důkaz o honbě za rekordy dokládá pojišťovna i několik čísel – 570 tisíc řidičů zrychluje v případě, že vidí oranžové světlo na semaforech, 340 tisíc řidičů připouští, že předjíždí v nepřehledných zatáčkách, zatímco 240 tisíc řidičů nedodržuje bezpečné rozestupy mezi vozidly a nakonec až 150 tisíc řidičů přiznalo, že utrpěli zranění následkem kolize způsobené právě závoděním s jejich GPS.

A co vy, taky závodíte nebo jezdíte bezpečně?

Zdroj: T3

Share
Share