GISportal
Jedeme i díky Vám

ArcČR® 500 ve verzi 3.0 pro každého

Jednou z věcí, na kterou jste mohli narazit v ve své tašce na 21. konference GIS Esri v ČR bylo CD s datovou sadou ArcČR® 500. Pro ty z vás, kteří se konference nezúčastnili je určitě dobrou zprávou, že tato datová sada je v současnosti díky společnosti ARCDATA PRAHA zdarma ke stažení pro každého zájemce. V databázi byla aktualizována prostorová i popisná složka dat a přidány byly vybrané socioekonomické údaje. Digitální vektorová geografická databáze České republiky ArcČR® 500 je vytvořena v měřítku 1 : 500 000. Data vznikla ve spolupráci ARCDATA PRAHA, Zeměměřického úřadu a Českého statistického úřadu a jsou distribuována zdarma. Více informací naleznete na samostatné stránce.

via arcdata.cz

Share
9 komentářů
 1. Michal Zimmermann napsal/a

  Distribuovat něco, co „má být pro každého“, jako exáč obsahující GDB zní trochu jako oxymoron.

  1. vladuna napsal/a

   Souhlas. Podarilo se Vam to otevrit? V jakem programu? Dekuji.

   1. Jirka Pánek napsal/a

    Dobrý den, jedná se o geodatabázi nativní pro ArcGIS…jako produkt Esri to jde otevřít jen v Esri softwaru…tam to pak můžete vyexportovat jako klasický shp, ale primární otevření je v ArcGIS…

    1. vladuna napsal/a

     Dekuji. Podarilo se mi to otevrit v ArcGIS Explorer Desktop.

 2. vladuna napsal/a

  Prave jsem nainstaloval tuto sadu na pocitac. Ocekaval jsem vektorova data, avsak nasel jsem soubory, ktere vubec neznam. V jakem prohlizeci je mozne data otevrit? Dekuji.

  1. Lukáš Marek napsal/a

   Dobrý den,
   o vektorová data skutečně jde, ale jsou uložena ve formě Esri geodatabáze (to je ono GDB). Z té je ovšem možné vyexportovat i jednotlivé vrstvy v (téměř) libovolném formátu. K prohlížení je ovšem nutné použít některý z GIS software – ideálně ArcGIS, ale je možné použít i bezplatnou prohlížečku ArcGIS Explorer a umět by to měl i QGIS.

   1. vladuna napsal/a

    Dekuji. Podarilo se mi to otevrit v ArcGIS Explorer Desktop. Vyzkousim i QGIS. Mam ho nainstalovany.

    1. Tomas Pokorny napsal/a

     QGIS má volitelný plug-in pro čtení z ESRI FileGeodatabase (.gdb), takže byť s obtížemi, ale čitelné ne-ESRI nástroji to je.

     1. Jirka Pánek napsal/a

      V nových verzích to už ani není plug-in – prostě se to otevře jako „directory“ a je to úplně v pohodě, bez problémů…dokonce i s českou diakritikou.

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share