Crowdsourcing: síla davu
Slovo crowdsourcing je v poslední době s oblibou a často používáno v různých souvislostech. Zjednodušeně znamená spolupráci širší skupiny lidí za určitým cílem a do češtiny je občas překládáno jako “najímání davu”. Crowdsourcing se mohutněji rozvinul až v posledních letech díky stále se zvyšujícímu počtu lidí s přístupem k internetu a s příchodem nových webových služeb. Pokud stále nemáte představu, co si pod tímto pojmem představit, tak jeden z nejčastěji uváděných projektů a příkladů je internetová encyklopedie Wikipedia. Výhoda tohoto typu “spolupráce” je v možnosti oslovení velkého množství lidí, kteří jsou schopni generovat obrovské množství obsahu, nápadů nebo připomínek.
Pokud se podíváme na crowdsourcing z pohledu prostorových dat, asi nejznámější a nejrozvinutější aplikací je projekt OpenStreetMap, kde se její uživatelé snaží zmapovat postupně celý svět. O této službě už však byly napsány desítky článků, proto se podívame na dvě méně známé služby.
Waze
Aktuální dopravní informace v podání Waze.Waze je automobilová navigace jejiž obsah tvoří sami uživatelé. Jde o webovou službu a zároveň aplikace pro chytré mobilní telefony. Uživatelé tvoří veškerý obsah navigace včetně mapových podkladů, což je jednou z největších slabin celého konceptu. Ulice jsou vytvářeny po prvních průjezdech se zapnutou aplikací a následných korekcích a úpravách ve webovém rozhraní. Službu tedy nemá cenu moc používat tam, kde jste jediným uživatelem, pokud v sobě nemáte kousek objevitelského ducha.
Tato nevýhoda se ale mění na jeden z největších kladů celého projektu ve chvíli, kdy ji používá dostatečné množství lidí. V duchu crowdsourcingu – čím více tím lépe. Uživatelé totiž nemapují jen uliční sítě a body zájmu, ale navzájem se informují o aktuálních kolonách, policejních radarech a jiných omezeních provozu. K tomu je poměrně dobře navržená celá aplikace v mobilním telefonu a sdílení informace je otázkou několika dotyků na displeji.
Mapa může navíc sama upozornit na úseky s pomalejším provozem na základě sledování rychlosti uživatelů v daném místě. Ta je sledovaná automaticky u každého uživatele a statisticky vyhodnocovaná na serverech Waze.
Pro zapojení do projektu není nic snazšího než se zaregistrovat na webu http://www.waze.com a stáhnout si aplikaci do Vašeho telefonu.
Ushahidi
Využití Ushahidi na cyklistické mapě Los Angeles.Waze nebo OpenStreetMap cílí na dlouhodobý sběr dat v globálním měřítku, Ushahidi funguje jinak. Soustředí se na konkrétní mimořádné události jako jsou povodně nebo zemětřesení a funguje tak většinou kratší dobu pro přesně definovanou oblast, ale o to intenzivněji. Cílem je koncentrovat aktuální informace, fotografie a videa vztahující se k události na mapě. Obsah je vytvářen uživateli, ale také automaticky načítán ze služeb Flickr, YouTube, Twitter atd., kde využívá geotagovaných příspěvků. Uživatelé mají možnost vkládat obsah i pomocí SMS.
Dovoluje tak velice rychle vytvořit mapový mashup a přinášet aktuální informace z postiženého místa se zapojením přímých svědků.
Celé řešení je možné si stáhnout a nainstalovat na vlastní server (s běžnými požadavky – PHP/MySQL) nebo hostovat pro konkrétní událost na serverech tvůrce služby. Obě možnosti jsou dostupné zdarma.
Ushahidi bylo nasazeno například u těchto nedávných událostí:
Kromě zemětřesení, požárů a jiných katastrof je možné platformu využít i pro jiné klidně i dlouhodobé účely. V Los Angeles tak vznikla cyklistická mapa, kde uživatelé hlásí ukradená kola, nebezpečné úseky atd.
Jde o dobře navrženou aplikaci, a bude zajímavé sledovat, jeslti se dočkáme její využití při krizových událostech i v Česku. Rozhodně by to bylo přínosem. Příkladem budiž loňské jarní povodně, kdy lidé sdíleli spoustu informací a fotek pomocí stránek na Facebooku, které se však za chvíli staly naprosto zahlcenými a nepřehlednými.