GISportal
Jedeme i díky Vám

EduChange 2.0 konference v Utrechtu

Ve dnech 15.–16. června 2023 proběhla EduChange 2.0 konference pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímají o inovativní formu výuky o environmentálních výzvách. Hlavní pozornost se zde soustředila na terénní výuku a aplikace, které je pro ni možné využít. Konference probíhala ve dvou dnech, kdy první byla exkurze na kolech v okolí města Gouda a druhý byl workshopový den na univerzitě v Utrechtu.

Večer před konferencí bylo možné se na hausbótu jednoho z organizátorů seznámit s účastníky při popíjení welcome drinků, a kdo měl odvahu, mohl se zchladit v řece.

Druhý den byl věnován exkurzi v okolí obce Gouda. Pro každého bylo zajištěno kolo. Během výletu se účastnici zastavovali u poldrů, na kterých dr. Tim Favier z fakulty Geověd na místní univerzitě, popisoval důsledky klimatických změn, např. sucho a záplavy, sesedání půdy a eutrofizaci. Dále se výprava přesunula do města Gouda, které se díky nestabilnímu podloží propadá do země. V některých kanálech se hladina vody pohybuje na hranici centimetrů od úrovně chodníku/cesty.

Poslední den probíhal ve Science park na univerzitě v Utrechtu. Úvodní slovo si vzal Tim Favier, který diskutoval rozdíly mezi eduction of the future, education about the future a education for the future. Následovaly tři bloky workshopů v holandštině a angličtině.

Dopoledne byl workshop vedený Jiřím Pánkem z UPOL s názvem Fieldwork with the Paper2GIS tool. Představoval nástroje zjednodušující terénní výzkum, při kterém se objekty zakreslují do papírové mapy. Pomocí aplikace Paper2GIS nebo SketchMapTool lze vytvořit mapu s QR kódem, kterou po zakreslení objektů v terénu stačí naskenovat (vyfotit) a program proveden automatickou georeferenci a vektorizaci nových objektů. Aplikace nefungují stoprocentně, ale úspora času ruční vektorizace je značná.

Po vegetariánském obědě v univerzitní botanické zahradě následoval workshop Create your own Virtual Reality Fieldwork vedený dvojící z norské univerzity NTNU – Jardar Cyvin a Martina Calovi. Účastníci si mohli vyzkoušet tvorbu scény 360° pomocí speciální kamery a rovnou v aplikaci ThinkLink do scény přidat vlastní vyskakovací okna s otázkami a úkoly pro studenty. Takto lze provést terénní výuka i v místech, která jsou různých důvodů nedostupná.

V posledním bloku si bylo možné vybrat workshop Create you own excursion apps with Seppo zaměřený na aplikaci Seppo (Santeri Jaakkola) nebo Carbon Pearl: game about the energy transition přestavující deskovou hru z iniciativy Spationomy. Tato iniciativa propaguje výuku a získávání dovedností pomocí her. Účastníci workshopu si hru Carbon Pearl společně vyzkoušeli a v průběhu hraní vyvstaly zajímavé otázky do diskuze. Workshop vedl Vít Pászto z UPOL.

Konference byla zakončena příjemným posezením u vynikající večeře v restauraci Bunk, která byla vestavěna ve starém kostele. U dalšího projektu na viděnou!

Paper2GIS https://github.com/jonnyhuck/Paper2GIS | SketchMapTool https://ketch-map-tool.heigit.org/ | ThinkLink  https://www.thinglink.com | Seppo.io https://seppo.io/ | Spationomy https://spationomy.mvso.cz/2.0/

Daniela Machová, PřF UK

Tento projekt je podpořen z grantu Erasmus+ Programme: 2020-1-CZ01-KA203- 078349.

Share
Share