GeoForum CS 2013 (reportáž)
V pondělí 30. září a úterý 1. října se v krásném prostředí mikulovského hotelu Galant uskutečnil čtrnáctý ročník konference GeoForum CS. Tuto akci pořádá česká pobočka firmy Intergraph a dále spolupracující firmy – např. Gefos či slovenský partner Intergraphu firma G-base.
Úvodní blok se nesl ve znamení přivítání účastníků konference a představení pořádající firmy, jejich partnerů a vůbec co je nového. Paní Danuše Svobodová ze Zeměměřického úřadu se svým příspěvkem Strategie ČR v oblasti geoinformatiky zase všem připomněla, jak se to má s tzv. GeoInfoStrategií do roku 2020. Velmi příjemným zpestřením byla přednáška Stephena Edwardse z firmy Hexagon Metrology (stejně jako Intergraph součást skupiny Hexagon), která se týkala velmi přesného měření ve strojírenství či energetice. Velmi zajímavými příklady, pro nás gisáky či geodety kapku nezvyklými, zabodoval u velkého množství přihlížejících.
Odpolední program již byl rozdělen do sekcí Geospatial a Inženýrské sítě a telekomunikace. V první zmíněné sekci se nejzajímavěji jevila prezentace Claudia Mingrina z Intergraphu Italy, který mluvil o strategii společnosti do r. 2017. V sekci inženýrských sítí byl kladen důraz na energetiku, kde má Intergraph CS nasazení v české pobočce E.ON a s jejichž softwarem v současné době pracující nejen zaměstnanci energetického kolosu, ale i desítky geodetických firem, které pro E.ON zapracovávají data.
Na velmi příjemném společenském večeru jsme se opět mohli přesvědčit, že skupina „geo-lidí“ je velmi přátelská a rozhovory obchodní, odborné i osobní pokračovaly dlouho do noci ve vcelku hojném počtu účastníků.
Není prostor zmínit každý příspěvek, i když mnoho z nich by si to určitě zasloužilo. Obecně je nutno říci, že mimo již popsané se na konferenci nejvíce skloňovalo slovo geoportál (např. PÚAP Středočeského kraje, Geoportál České Budějovice, Portál produktů a služeb ÚGKK atd.). Příklady, které ale uvedl Claudio Mingrino nejen ve mně vzbuzují naději, že i k nám brzy přijde širší nasazování GIS z hlediska jejich nejsilnější stránky – analýzy. Aby to množství portálů, které u nás roste, dokázalo využít obrovskou kvalitu českých dat. Aby GISy i v Česku konečně pomáhaly k efektivnějšímu plánování, úsporám a vůbec – sloužily lidem k opravdovému prospěchu.
Autor: Mgr. Libor Hladiš // Správce GIS Středočeského kraje