OpenStreetMap a humanitární mapování v Čadu
O projektu EUROSHA, který se věnuje „Humanitarian preparedness“ ve čtyřech afrických zemích, a svých zkušenostech z Burundi psala již ve svém článku Anna Chrastinová. A jak to vypadá v dalších zemích, kde projekt EUROSHA probíhá?
V Čadu je hlavní náplní práce dobrovolníků z týmu EUROSHA zmapovat město Goré a okolní tři uprchlické tábory – Amboko, Gondje a Dossey – kde nachází útočiště přes 11 000 lidí, kteří utekli před ozbrojenými rebely operujícími na severu Středoafrické republiky. Příliv uprchlíků, podvýživa, častá období sucha střídající rozsáhlé povodně a dopad několika dekád politické nestability a válek dělají z Čadu ukázkový příklad země, kde je příprava na humanitární krize takřka nutností. Na jihu země u hranic se Středoafrickou republikou, v kantonu Logone Oriental, se proto snažíme pomocí terénní kartografie a crowdourcingu sbírat a sdílet data, která budou moci být v případě krize jednoduše zobrazena na serveru OpenStreetMap.org a humanitární aktéři tak budou schopni okamžitě získat informace potřebné k rychlé a efektivní pomoci. Tento způsob sběru a vizualizace informací je důležitý nejen pro humanitární pracovníky, ale také pro lokální komunitu, která může díky šíření mobilních a digitálních technologií vzít přípravu na krizové situace do svých rukou.
Za technické podpory odborníků z Humanitarian OpenStreetMap Teamu tak během mapping parties a školení zaměřených na užití open-source software (Java OpenStreetMap editor a Potlatch II) učíme naše partnery a odborníky z veřejné správy, místních a mezinárodních neziskových organizací (World Food Program, UNHCR, Africare, CARE, ACRA, atd.) a širokou veřejnost sbírat informace pomocí GPS a mobilní aplikace OSM Tracker, sdílet je a využívat v praxi.
V nejbližších dnech nás čeká školení organizace Communauté Libre v hlavním městě Čadu N’Djaméně a setkání s mnoha důležitými partnery, kterým bychom rádi prezentovali dosavadní výsledky naší práce. Naše aktivity můžete sledovat na oficiálním blogu projektu.
Autorka (Kateřina Struhová) je studentkou doktorandského programu International Relations and European Studies Metropolitní Univerzity Praha ve spolupráci z Ústavem mezinárodních vztahů. Momentálně pracuje na projektu EUROSHA ( European Open Source Humanitarian Aid Volunteers) na jihu Čadské republiky.