Stáří budov v Paříži a Vídni
Ve článku Co dokážou otevřená data, aneb několik skvělých vizualizací budov v New Yorku jsme psali o dvou příkladech vizualizace stáří budov v New Yorku (Urban Layers a New York Construction). Nyní přinášíme podobné ukázky ze dvou evropských měst – Paříže a Vídně.
L’Atelier parisien d’urbanisme (Apur), což je pařížská obdoba našeho IPR (Institutu plánování a rozvoje) Praha v rámci svých volných dat vytvořila mapovou prezentaci, která ukazuje datum výstavby budov v centru Paříže a u významných staveb také jméno architekta či odkazy na databázi ministerstva kultury. Aplikace sice není tak propracovaná jako ukázky z New Yorku, například neumožňuje výběr časového období či tvorbu animace, ale i tak se jedná o zajímavou ukázku využití otevřených dat.
Druhou ukázkou je projekt Urban Change in Time na kterém spolupracovala například Technická univerzita ve Vídni. Projekt pracuje s daty od roku 1763 do roku 2012 a vizualizuje jak stáří budov, tak i proces urbanizace rakouské metropole.
Mapy použité v projektu byly postupně naskenovány a jako GeoTIFFy zpracovány v QGISu. Později byla data importována do GeoServeru a propojeny s dalšími daty např. z OpenLayers. Vývojáři přiznávají inspiraci již zmíněnými Urban Layers.
Ukázka použitých map: