Story mapa o uprchlickém táboře Rohingyů
Na webu Reuters Graphics se začátkem prosince objevila hezká story mapa popisující růst uprchlického tábora Rohingyů v Bangladéši. Rohingyové nebo také Rohingové jsou příslušníci indo-árijské muslimské etnické skupiny obývající severní část Arakanského státu ležícího v Myanmaru.V roce 2012 došlo v Arakanském státě k sérii konfliktů mezi muslimskými Rohingyi, kteří jsou většinou v severní části státu a etnickými Rakhinci (Arakanci), kteří jsou většinou na jihu. Nepokoje se dostavily po týdnech sektářských sporů, včetně znásilnění a vraždy arakanské buddhistické ženy Rohingy a zabítí deseti myanmarských muslimů ze strany Arakanců. K 28. červnu 2012 bylo oficiálně zaznamenáno 80 obětí na životech a odhadem 90 000 bylo vysídleno a našlo útočiště v dočasných táborech.
Desetitisíce Rohingyů uprchly do sousedního Bangladéše, který jim odmítl udělit azyl, avšak většinu z nich na místě nechal, přestože byly zdokumentovány i ojedinělé případy násilné deportace zpět do Myanmaru. Story mapa popisuje život ve dvou největších uprchlických táborech v Bangladéši, ve kterých podle odhadů žije až 800 000 Rohingyů.
Obrázek níže ukazuje nárůst uprchlického tábora mezi 26. květnem 2017, kdy v táboře žilo asi 115 tisíc uprchlíků a 8. listopadem 2017, kdy už počet obyvatel tohoto uprchlického tábora dosáhl 600 000. Až do této doby byl jako největší uprchlický tábor na světě považován tábor Bidi Bidi v Ugandě, kde žilo 272 tisíc lidí. Story mapa se zaměřuje zejména na problém latrín a přístupu k pitné vodě, což je největším problémem těchto uprchlických táborů. Více než 86 procent vzorků vody odebraných v táboře bylo pozitivně testováno na E. coli.
Na následujícím videu pořízeném pomocí dronu je vidět, jak tento uprchlický tábor vypadá.