Vliv Mercatorova zobrazení na percepci velikosti Afriky
V roce 2013 prezentoval Jan D. Bláha na Konferenci GIS Ersi v Praze přednášku na téma Vliv používání Křovákova zobrazení v GIS na české uživatele, kde se zabýval tím, jaký vliv mají mapy ČR v Křovákově zobrazení na žáky a studenty. Pokud se na problematiku kartografických zobrazení podíváme z větší dálky, tak nalezneme podobný „problém“ se zobrazením Afriky vs. států Evropy například na Mercatorově zobrazení, které je zákaldem pro tzv. web-mercator používaný pro Google Mapy. V článku Jak velká je vlastně Afrika jsme prezentovali nástroj srovnávající vždy dva státy na Zemi podle velikosti. Nyní vám představíme několik dalších nástorjů, které si hrají především se zkreslením na Mercatorově zobrazení.
První aplikací je The true size of, která umožňuje posouvat jednotlivými zeměmi na podkladu Google Maps a tím i dynamicky měnit jejich velikost. Zjistíme tak, že do Keni bychom jednoduše poskládyli všechny země skupiny V4 (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko).
Další zajímavou hrou, která využívá zkreslení v pólových oblastech Mercatorova zobrezení je Mercator puzzle. Většina z vás zná Mercatorovo zobrazení a zároveň ví, že pokud se jím zobrazuje celý svět, tak roste plošné zkreslení směrem k pólům. No a právě s tímto faktem počítá hra Mercatorovo puzzle. Vaším úkolem je různě zkreslené státy světa napasovat na jejich původní místo.
Pokud Vás hrátky ze zobrezeními baví, pak byste neměli přehlédnout ani aplikaci Map Projection Transitions od Jasona Daviese, která vám umožní si hrát s více než dvěma desítkami projekcí.