GISportal
Jedeme i díky Vám

Konference GIS Esri v ČR očima redaktorů GISportalu

8. a 9. listopadu proběhla v pražském Kongresovém centru již 32. konference GIS Esri v ČR, kterou tradičně zahájil ředitel ARCDATA PRAHA, Petr Seidl, který během své prezentace také udělil ocenění zástupcům města Most za inspirativní přístup k budování městského GIS. V úvodním bloku jsme byli zvyklí přednášky významných osobností, které ne vždy měli přímou vazbu na GIS – v minulých letech např. Miroslav Bárta, Dana Drábová, či Radim Tolasz, ale také někdo z ČÚZK/IPR/AČR a pak vždy nějaký zástupce Esri. Podobnou strukturu měl i letošní rok, i když musíme přiznat, že výběr přednášejících nás nijak extra nezaujal. Zajímavou přednášku měl ředitel Zeměměřického úřadu Karel Brázdil, který představil nové produkty a služby, které úřad začal nabízet od letošního července, bohužel úplně stejnou jsme již slyšeli na setkání s Jackem Dangermondem v říjnu tohoto roku. Je škoda, že jako keynote takto velké konference si pan ředitel nenachystal něco jiného. Petr Seidl během úvodního bloku ukázal krátké video, ve kterém prezentoval, jakým způsobem je GIS využíván při správě Letiště Praha.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu, hovořil o významu geoinformatiky v oblasti oficiální statistiky, což bylo podtrhnuto i tím, že ČSÚ získal na letošní Esri konferenci v San Diegu “Special Achievement in GIS Award. Prezentace Jiřího Voříška, architekta eGovernment Cloudu ČR, o cestě k bezpečnému a efektivnímu informačnímu systému ve veřejné správě byla jistě zajímavá, ale bylo při ní vidět nejvíce hlav skloněných do mobilních telefonů. Závěrečnou prezentaci úvodního bloku, jak již bývá zvykem, měl na starosti host z Esri, tentokrát z Esri Deutschland a Esri Schweiz Peter Jäger, který mluvil mimo jiné o využití GIS v Gotthardském tunelu. Tato prezentace byla velmi zajímavá zejména díky tématu, které je v našich končinách něčím nevídaným. Byli jsme překvapeni, jak moc nákladná je údržba (maintenance) tohoto 15 kilometrů dlouhého tunelu. Peter Jäger zmínil, že se jedná o více než 30 milionů eur ročně. V závěru prvního bloku byly prezentovány učebnice zeměpisu z produkce nakladatelství Fraus, které obsahují odkazy na praktická cvičení v GIS.

Po obědové pauze následovala sekce Technologie, novinky, aktuality. V té vystoupil další zástupce Esri Jeff Rashid, který zdůraznil význam geografie, kdy v prezentaci Trends and visions of Esri’s future GIS několikrát zmínil “Geography and geographical approach”, bez kterého by GIS nemohl fungovat. Ve stejné sekci pracovníci ARCDATA PRAHA představili letošní novinky v jednotlivých softwarech od desktopových GIS, přes webové, až po Indoor Positioning System. Účastnící se tak dozvěděli například o nástroji Reality Mapping, který slouží k vytváření přesných 3D reprezentací území či Scene Vieweru, ve kterém mohou být 3D scény vizualizovány. Reality Mapping poté detailněji představila zástupkyně ARCDATA PRAHA Inka Tesařová v sekci Rastrový GIS a DPZ. Po ní následoval příspěvek Staffana Klingvalla z Planet Labs Germany, který představil síť 180 satelitů, které neustále snímají zemský povrch v rozlišení 3-5 metrů na pixel. Obrovskou výhodou těchto dat je to, že každé místo na zemském povrchu je snímáno denně. Zástupci Planet Labs jeden z těchto satelitů přivezli do Prahy a účastníci si jej tak mohli u stánku prohlédnout. V dalších dvou sálech probíhaly sekce zaměřené na veřejnou správu a správu infrastruktury.

První den byl zakončen tradičním společenským večerem s rautem, který se letos moc povedl. Novinkou letošního roku byla tradiční vietnamská polévka Pho, na kterou se stály dlouhé řady. Nechyběly ani různé druhý sladkých pochoutek, apod. 

V programu druhého dne konference byly sekce zaměřené na veřejnou správu, správu infrastruktury a také uživatelské přednášky. Právě ty nás zaujaly asi nejvíce. A nebyli jsme sami. Například na příspěvek z České zemědělské univerzity  v Praze o dronech byla Terasa 2A nacpána k prasknutí a spousta diváků stála. Stejný zájem byl i o prezentaci Martina Dvořáka, reprezentujícího Masarykovu Univerzitu a data.Brno. Ten se zabýval vizualizací dat registru vozidel.

Velmi zajímavou, ikdyž depresivní prezentaci měla Veronika Šustková z ČHMÚ Ostrava, která ukazovala obrovské množství map s predikcí vývoje změny klimatu do roku 2100. Teplo máme rádi, ale výsledky tohoto pesimistického scénáře nám moc pozitivní nepřišly. 

Poslední sekce po pauze na občerstvení byla věnována workshopům. Ty byly zaměřené na ArcGIS Experience Builder a Arcade, ale především na Tipy a triky v ArcGIS Pro. Program konference byl dlouhý a náročný, takže nám přišlo, že spousta diváků je už velmi unavených. A v některých okamžicích byli asi unavení i přednášející, protože ne vše se v ArcGISu dařilo jak mělo.

Během slavnostního zakončení byly vyhlášeny výsledky soutěže posterů. První místo získal poster z dílny ČHMÚ od Radovana Tyla a Petra Šercla s názvem Nové rozvodnice základních ploch povodí 4. řádu České republiky. Na druhém místě se umístil poster od kolektivu autorů z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK s názvem Jak reagují české lesy na klimatickou změnu: webové aplikace představující výsledky analýz letokruhových chronologií za posledních 60 let. Na třetím místo účastníci konference umístili poster z olomoucké katedry geoinformatiky s názvem Influence of COVID-19 on night-time lights in Czechia

 

Co nás dále zaujalo?

  • Nové učebnice zeměpisu od nakladatelství Fraus, které pomocí tzv. hybridní verze učebnic prostřednictvím QR kódů v zápatí stran rozšiřují publikaci o pestrou nabídku  online materiálů zdarma. Stačí na www.skolasnadhledem.cz zadat číselný či QR kód a žáci získají přístup k Google Earth videím, odkazům a interaktivním cvičením.
  • StoryMaps Briefings, což jsou ještě jednodušší StoryMapy, na první pohled působí jako takový Powerpoint s mapou, pro jejichž prohlížení na tabletu musíte mít nativní Esri applikaci. Více nebylo sděleno, takže jsme to možná nepochopili přesně, takže uvidíme. 
  • Prezentace Martina Dvořáka o tom, kolik je kde aut a jaký index traktorizace má Vysočina. 
  • Pho

Pro GISportal.cz sepsali Stanislav Popelka a Jiří Pánek

Děkujeme společnosti ARCDATA PRAHA za volný vstup na tuto konferenci. 

Share
Share