Mapování s National Geographic
Za názvem National Geographic se neskrývá pouze světově nejznámější geografický časopis. Jde o organizaci s širším záběrem, jehož částí je mimo ryze komerčních činností také důraz na vzdělávání, osvětu a celkové geografické povědomí. V dnešní bleskovce vás seznámíme se dvěma zajímavými aktivitami. První je soustředěna na vzdělávání a povzbuzení studentů k vědeckému zkoumání svého okolí. Druhá iniciativa potom spojuje pozorování zvířat se sociálními sítěmi.
National Geographic FieldScope (s podtitulem kolaborativní mapování pro zdělávání) je webový nástroj pro mapování, analýzy a spolupráci vytvořený tak, aby podporoval geografický výzkum problémů reálného světa mezi studenty ve výuce ve školních třídách i v terénu. FieldScope pro tyto aktivity dokáže poskytnout bohatý geografický kontext. Díky mapám a komunitě, ve které jsou kromě studentů i profesionálové, je možné do výuky začlenit účast na praktických terénních šetřeních a prostorových analýzách. Na některé ukázkové projekty se můžete podívat přímo na stránkách FieldScope.
Projekt Noah spojuje pozorování rostlinných i živočišných druhů ve volné přírodě (i městském prostoru) s geosociální sítí. Své (foto)úlovky zde uživatelé lokalizují na mapě a mohou je sdílet s ostatními. Ti mohou fotografie komentovat nebo si je třeba vložit mezi oblíbené. Majitelé chytrých telefonů mohou využít mobilních aplikací pro Android i iPhone. Pomocí svých fotografií můžete například i vědcům pomoci s výzkumem (pozorování pavouků, netopýrů či vážek). Do projektu jsou zapojeni lidé z celého světa (výjimkou není ani ČR) a pokud vás zajímá, které co můžete potkat v různých částech světa nebo pokud se i vy chcete pochlubit jeleny, které jste fotili na procházce v lese nebo třeba slepýšem ze své zahrádky, tak není nic jednoduššího než se do komunity Noah připojit.