GISportal
Jedeme i díky Vám

Novinky z oběžné dráhy

Začněme zprávami z Ruska, právě Ruská vesmírná agentura Roscosmos totiž na leden 2012 plánuje vypuštění vůbec prvního ruského satelitu, který bude sloužit k účelům dálkového průzkumu Země. Satelit se bude jmenovat Kondor, bude vážit úctyhodných 800 kg a jeho hlavním cílem by mělo být kromě poskytování radarových snímků s vysokým rozlišením také real-time mapování terénu. Vypuštěný satelit se stane součástí plánované skupiny družic Arktika Earth, která bude sledovat Arktidu. Anatoly Sholiv – hlava agentury Roscosmos – navíc potvrdil, že i další satelity budou na oběžnou dráhu vyslány v roce 2012. Konkrétně jde o Resurs-P a Canopus-B, jejichž úkolem bude přesný monitoring přírodních i člověkem způsobených katastrof, zejména pak požárů a znečištění životního prostředí.  (via en.ria.ru)

Kondor, zdroj: http://www.technologiya.ru/tech/img/mahovik_kondor.jpg

Přesuňme se nyní na Blízký východ. Podle ázerbájdžánského média Trend plánuje Izrael vypuštění špionážního satelitu, který dokáže dvojnásobně zvýšit rozlišení pořizovaných snímků při průletu v blízkosti území Íránu. Satelit by měl být postaven izraelskou společností Elbit a snímky s vysokým rozlišením by měl pořizovat z výšky 600 km. Hlavním úkolem satelitu je monitoring kontroverzního íránského jaderného programu, a to jak jednotlivých míst s jaderným výzkumem, tak i možné dopravy zbraňových systémů do Hizballáhu.

Narozdíl od prvních dvou zmíněných satelitů je nigerijská družice již usazena na své oběžné dráze a po úspěšné kalibraci poskytuje snímky s vysokým rozlišením. NigeriaSat-2 je společnm projektem Nigerijské národní vesmírné agentury (NASRDA) a výrobce satelitů  Surrey Satellite Technology, Ltd. (SSTL), jehož je prvním 300 kg satelitem. Cílem mise NigeriaSatu-2 je doplnit konstelaci satelitů, které slouží k monitoringu katastrof a havárií, a zjišťování jejich důsledků. Zároveň je také prvním ze skupiny satelitů v konstelaci African Resource Management (ARM). NASRDA plánuje využívat kapacit NigeriaSat-2 také k pravidelnému mapování Nigérie v intervalu 4 měsíců. Mapování má sloužit ke sledování  zejm. urbanistických změn v chaoticky se rozvíjejících oblastech kolem velkých měst (Lagos), následnému plánování infrastruktury a obnově pozemkového registru.

NigeriaSat-2 nad Afrikou, zdroj: http://www.technologynewsroom.com

Share
Share