Ohlédnutí za ICC 2019
Prázdniny nejsou jen časem odpočinku. Nebo alespoň ne pro kartografy, jelikož během července se jako každé 2 roky konala Mezinárodní kartografická konference (International Cartographic Conference). Ta letošní, v pořadí devětadvacátá, se uskutečnila v týdnu 15.–20. 7. 2019 v japonském Tokiu a nesla si podtitul „Mapping Everything for Everyone“.
Ještě před zahájením konference samotné byly v programu odborné workshopy ve schématu jednotlivých odborných skupin pod International Cartographic Association (ICA). Zatímco některé z nich byly v plánu během nedělního odpoledne či pondělního dopoledne přímo v Tokiu, jiné se konaly v zahraničí. Pondělní podvečer pak již patřil úvodnímu ceremoniálu, jehož se zúčastili i čestní hosté jako korunní princ a korunní princezna Akishino. Bohužel pořadatelé neodhadli počet zájemců, a kvůli nízké kapacitě sálu tak řada účastníků mohla sledovat jen streamovaný živý přenos. Není divu, jelikož podle informací organizátorů se na konferenci registrovalo více než 900 účastníků. I přesto však byla místy chaotická organizace plná změn v průběhu celého týdne pro mnohé zklamáním oproti očekávání plynoucích z japonských stereotypů.
Od úterka již probíhala konference v plném proudu. Příspěvky byly rozdělené do přibližně 10 souběžných sekcí konaných ve dvou sousedních budovách (Miraikai a Plaza Heisei) v oblasti Aomi, městské části Kotó. V popoledním čase byl vždy vyhrazen prostor pro klíčové řečníky v sestavě Venkatesh Raghavan, Steve Coast, Ayako Kagawa či Eric Gundersen. Zároveň se také v průběhu týdne konaly meetingy komisí ICA, kde byli představeni jejich reprezentanti a plány pro nadcházející období. Nechyběla ani posterová sekce, která v sále Saturn nabízela každý den novou sérii témat k zamyšlení. Stranou od konferenčního ruchu v mrakodrapu Telecom Center Building byla připravena také výstava různorodých mapových produktů členských států a dětských kreseb Barbary Petchenik. Naši zemi zde reprezentovaly především mapy z národní soutěže Mapa roku. V mezinárodním klání po sečtení hlasů Česko zabodovalo a odváží si dvojici ocenění. V kategorii výukových pomůcek to bylo 2. místo za produkt TouchIt3D Tactile Maps, v kategorii ostatních produktů pak na 3. místě skončil 3D model jeskyně Domica.
Konference disponovala také širokou nabídkou alternativních různě tematicky zaměřených aktivit od prohlídek centra města a jeho okolí až po orientační běh konaný v jednom z městských parků během pátečního rána. Více než běžci v místním teplém klimatu se ale možná zapotili kandidáti na volbu do nejvyššího vedení ICA na následující čtyřleté období, jehož výsledkem je nově zvolený prezident a celkem 7 viceprezidentů v následující sestavě:
Prezident: Tim Trainor
Timothy Trainor (USA) je v současnosti konzultant OSN v otázkách globálního geoinformačního managementu. V minulosti působil 37 let v oddělení pro sčítání lidu USA a zabýval se automatizací tvorby map. Ve volbě porazil svého protikandidáta Yaolina Liu z Číny a ve své pozici nahradil bývalého prezinta ICA Menno-Jan Kraaka. Více v přiloženém životopise.
Generální tajemník a pokladník: Thomas Schulz
Thomas Schultz (Švýcarsko) je vedoucím publikační divize Swiss Federal Statistical Office, přičemž v letech 2004-2014 byl vedoucím kartografické sekce této organizace. Více v přiloženém životopise.
Viceprezidenti:
Andrés Arístegui
Andrés Arístegui (Španělsko) je zaměstnancem španělského Národního geografického institutu věnujícím se geografii a kartografii. V roce 2018 dokončil doktorát na univerzitě v Madridu.
Temenoujka Bandrova
Temenoujka Bandrova (Bulharsko) je prezidentkou Bulharské kartografické asociace a profesorkou zabývající se 3D modelováním, jazykem mapy, souřadnicovými systémy a dětskými mapami. Více v přiloženém životopise.
Philippe De Maeyer
Philippe De Maeyer (Belgie) je profesorem kartografie a GIS na Ghent University a od roku 2008 také vedoucím Katedry geografie. Více v přiloženém životopise.
Liqiu Meng
Liqiu Meng (Německo) působí na Technical University of Munich. Věnuje se výzkumným otázkám v oblasti geodézie a geoinformatiky, zejména generalizaci, integraci geodat, vizuální analýze a navigaci.
Terje Midtbø
Terje Midtbø (Norsko) je profesorem kartografie na Norwegian University of Science and Technology v Trondheimu, přičemž kartografii a vizualizaci prostorových jevů se zabývá i ve svých výzkumných aktivitách. Více v přiloženém životopise.
Vít Voženílek
Vít Voženílek (Česko) je vedoucím Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci a místopředsedou České kartografické společnosti. Jako viceprezident ICA byl zvolen již v předchozím funkčním období a svou pozici obhájil. Více v přiloženém životopise.
László Zentai
László Zentai (Maďarsko) přechází do pozice viceprezidenta z postu generálního tajemníka ICA, kterým byl v předchozích osmi letech. Zároveň je vedoucím Katedr kartografie a geoinformatiky na Eötvös Loránd University v Budapešti a proděkanem zdejší Fakulty informatiky. Více v přiloženém životopise.
Každopádně ICC 2019 přinesla pestrostí příspěvků řadu témat k zamyšlení a ať už byly dojmy z letošního ročníku jakékoli, můžeme se těšit na tu následující za další 2 roky. Lokalita tentokrát nebude tolik exotická, ale teplé počasí jistě nebude chybět. ICC 2021 se totiž uskuteční v italské Florencii opět v letním termínu 19.–23. července 2021.