Reportáž z konference State of the Map US 2015
V červnu se v newyorském sídle OSN uskutečnila pravidelná výroční konference State of the Map US, pořádaná americkou divizí OpenStreetMap (OSM). V Tripomaticu využíváme jednak samotnou databázi OSM, jednak řadu nástrojů, které s tímto projektem úzce souvisejí, a proto jsem se na konferenci vypravil načerpat ty nejčerstvější informace. Nyní bych se chtěl o to nejzajímavější, co na SOTMUS 2015 zaznělo, podělit se čtenáři GISportálu.
Jednoznačně největším tématem konference byly vektorové mapy. Jejich hlavními přednostmi jsou rychlost vykreslování, redukce množství dat servírovaných na klienta a možnost libovolné úpravy mapových stylů přímo v rámci aplikace. Zároveň lze s vektorovými dlaždicemi pracovat jako s klasickou databází, umožnují tudíž provádět routing, geocoding a další GIS operace. Společnosti Mapbox, Mapzen, Scout a další vytvářejí vlastní nástroje pro vykreslování vektorových dat, současně poskutují i mapové servery. Kromě běžných vektorových map byly na konferenci i velmi zajímavé ukázky 3D a dynamických vizualizací.
Dalším klíčovou otázkou v rámci OSM komunity je kvalita a aktuálnost databáze. Několik prezentací se zabývalo způsoby, jak pomocí automatických detekcí i manuálních úprav vylepšit databázi, aby byla maximálně použitelná pro routing a geocoding. Aplikace Strava disponuje spoustu dat o běžeckých trasách, které poskytuje komerčně k dalšímu zpracování, Mapbox vytvořil nástroj TO-FIX, pomocí kterého dokáže interní tým editorů vyřešit tisíce problémů denně. Hodně se pracuje na zlepšování pokrytí míst, kde byla data původně importována z oficiálních zdrojů. Několik přednášejících z různých koutů světa popisovalo, jak pracují na rozšíření OSM komunity a získání co největšího množství aktivních přispěvatelů. Právě ti totiž do databáze přinášejí ta nejhodnotnější data.
Velmi důležitým tématem, která zaznívalo na konferenci z mnoha stran, je otázka licence. Konference se účastnili lidé z Googlu, Foursquare, Twitteru a Facebooku, který rovnou nabídl, že pomůže zafinancovat posílení technické infrastruktury. Další finance budou pravděpodobně věnovány na zaplacení právních služeb nezbytných pro vyřešení všech licenčních otázek a nejasností, které brání tomu, aby data OSM začaly využívat ty největší firmy, a to i k jiným účelům, než jen jako podkladovou mapu.
Zdá se, že organizace si začíná uvědomovat hodnotu celého projektu – například komerční databáze Here Maps byla v minulých dnech prodána za 3 miliardy dolarů. Snaží se proto zapojit více velkých hráčů, aby přispěli na rozvoj OSM a výměnou za volné využití dat pomohli s jejím financováním.
Další konference ze série State of the Map se uskuteční v říjnu v Edinburghu (SOTM Scotland), světové setkání je pak naplánováno na rok 2016 v Bruselu. Videa ze všech přednášek SOTMUS 2015 jsou dostupná zde.
Martin Kučera // Tripomatic.com