GISportal
Jedeme i díky Vám

Shrnutí prvního dne Konference GIS Esri v ČR (TZ)

Minulý týden se v Kongresovém centru Praha konala tradiční Konference GIS Esri v ČR, na které se letos sešlo téměř 1000 odborníků na geoinformatiku z nejrůznějších oborů. Konferenci pořádá společnost ARCDATA PRAHA a GISportal.cz je tradičně jejím mediálním partnerem. V následujících dnech přineseme nejen pohled pořadatelů – tento článek, ale také ohlednutí očima zástupců GISportálu. Na síti X (dříve Twitter) můžete najít naše postřehy pod #EsriCZ. 

Zahájení a řečníci úvodního bloku
Konferenci zahájil ředitel ARCDATA PRAHA, Petr Seidl, který během své prezentace také udělil ocenění zástupcům města Most za inspirativní přístup k budování městského GIS.
Ředitel Zeměměřického úřadu Karel Brázdil představil nové produkty a služby, které úřad začal nabízet od letošního července. Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu, hovořil o významu geoinformatiky v oblasti oficiální statistiky. Jiří Voříšek, architekt eGovernment Cloudu ČR, prezentoval cestu k bezpečnému a efektivnímu informačnímu systému ve veřejné správě. Peter Jäger ze společností Esri Deutschland a Esri Schweiz představil významné geoinformační projekty ve Švýcarsku.

Technologie a novinky ArcGIS
Odpoledne začalo přednáškou o technologiích a novinkách v oblasti GIS. Jeff Rashid z Esri prezentoval současné trendy geoinformačních systémů a vizi jejich budoucnosti. Odborníci z ARCDATA PRAHA pak představili nejnovější aplikace, nástroje a funkce systému ArcGIS.

Veřejná správa
Další část programu se soustředila na veřejnou správu a výzvy, kterým čelí. Řečníci ze Zeměměřického úřadu, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, České informační agentury životního prostředí a Hlavního města Prahy diskutovali o otevřených datech, územním rozvoji a popularizaci dat o životním prostředí.

Správa infrastruktury
V centru pozornosti je v současnosti také téma využití GIS při správě infrastruktury a majetku. Řečníci z Esri, ČEZ ICT Services, Similix, NTT DATA Business Solutions a Pražské energetiky prezentovali nové technologie a nástroje pro efektivní správu a pro monitorování systému GIS.

Doprovodný program
Kolegové z ARCDATA PRAHA si letos připravili praktické seznámení se systémem ArcGIS Indoors, který je k dispozici na dotykové obrazovce u stánku technické podpory ARCDATA PRAHA. Ten je hojně navštěvovaným místem – návštěvníci konference na něm hledají odpovědi na své otázky týkající se systému ArcGIS.

Za povšimnutí stojí i nová Základní topografická mapa, která je na několika výstavních panelech představena v různých měřítkách a souřadnicových systémech. Ve foyer je dále také možné prohlédnout si výstavu o tom, „jak nás vidí družice“ a dozvědět se na ní podrobnosti o družicových snímcích. Zároveň probíhá soutěžní výstava posterů – účastníci letos vybírají vítěze z jednadvaceti soutěžících. Ve foyer je také k vidění výstava „Mohou čisté technologie zachránit svět?“ s důrazem na švýcarské inovace v oblasti udržitelnosti a obnovitelných zdrojů energie. Ani letos na konferenci nechybí Výstava dětských map Barbary Petchenik, která návštěvníkům nabízí obrázky s představami dětí o budoucím světě. 

Share
Share