GISportal
Jedeme i díky Vám

Mapové aplikace pro iOS zařízení (iPhone, iPad a iPod Touch) – 1.díl

Vzhledem k rostoucí oblibě zařízení s nakousnutým jablkem ve znaku jsme se rozhodli začít psát seriál o mapových aplikacích pro tyto přístroje i přesto, že jsme si vědomi, že přístupy z Mac OS a iOS na náš web tvoří jen cca 4% všech návštěvnků. Pokud patříte mezi vlastníky Apple produktů či k nim máte alespoň blízko, budeme rádi za jakékoli tipy a triky, náměty na články, atd.

Mapy

Jakýkoliv výčet mapových aplikací pro iOS zařízení (především iPad) musíme začít popisem již vestavěné mapové aplikace, která nese jednoduché jméno – Mapy. Jedná se o nativní aplikaci, která je již předinstalovaná v každém iPadu a je postavena na mapových podkladech od firmy Google. Aplikace obsahuje standardní mapové pole s volitelnými vrstvami (mapa, satelitní snímek, hybridní mapu a terén) a dále je obsažena doplňková vrstva dopravy, kterou lze zapínat/vypínat nad jednotlivými podkladovými mapami. Do aplikace je také zakomponován streetview pohled, který uživatel vyvolá kliknutím do mapy a na malé okénko se streetview fotografií.

Mapy nabízejí také klasické vyhledání cesty, jak pro auto, tak pro chodce. Aplikace také nabízí vyhledání spojení pomocí MHD. Na této funkci je zajímavé, že v ČR podporuje jen spoje společnosti Student Agency (SA), tzn. že nabídne uživateli jen autobusy a vlaky této společnosti. Pokud SA nemá mezi zadanými městy spoj, aplikace nadokáže žádného jiného dopravce vyhledat. Tato funkce v zahraničí ve většině případů nenajde žádná spojení, takže se zde nabízí myšlenka na případnou návaznost na IDOS.cz či podobné aplikace.

Mapové menu v aplikaci Mapy pro iPad

Free HD Compass

Druhá aplikace, které se budeme dnes věnovat, je jednoduchý kompas, ale (jak již název napovídá) je zdarma a v HD (high definition) rozlišení. Jedná se o jednoduchou, 4,2 MB velkou aplikaci, která má jedinou funkci – ukázat vám směrovku kompasu. Kompas je ke stažení v App Store a nebo v iTunes zde.

Aplikace Free Compass HD pro iPad

 

Share
Share