GISportal
Jedeme i díky Vám

Od „Hello, World!“ až po AR webové appky – díl 1.

Přestože jsem vystudovaný GISák (na diplomu mám napsáno „studijní obor Geoinformatika“), tak všude říkám, že jsem geograf. Částečně mi to zjednodušuje vysvětlování otázek typu „Co je to geoinformatika?“ a částečně proto, že jsem se za „GISáka“ vlastně nikdy ani moc nepovažoval. GISák je pro mě někdo, kdo si umí naprogramovat GISový server, respektive když jsem studoval, tak ti dobří uměli rozjet Minnesota MapServer, pro mladší ročníky – je to opensource mapový server vyvinutý v polovině 90. let (ke stažení zde). To pro mě za studií byli ti „praví GISáci“. My ostatní, co jsme se programování vyhýbali, jsme spíše geografové, možná kvantitativní geografové, či geodata scientist, nebo kartografové (to já taky nejsem), apod.

Olomouckou geoinformatiku jsem začal studovat v roce 2004, a i když jsem měl několik předmětů, kde jsme se učili různé programovací jazyky či nástroje – HTML, CSS, Avenue či R, nikdy mě to nebavilo a ani mi to nešlo, takže jsem vystudoval, aniž bych byl schopen si napsat vlastní web, upravit Python script, či rozjet MySQL databázi. Při dnešní situaci na trhu práce a v GIS to může znít až šíleně, ale před 10-15 lety to zas takové sci-fi nebylo (vyhnout se programování).

Odbočka k Avenue, schválně, kdo si pamatujete na:

myProject = av.GetProject
myView = myProject.FindDoc (“Atlanta”) 
myViewDisplay = myView .GetDisplay 

Věřím, že mí spolužáci na tyto řádky asi jen tak nezapomenou 🙂

Posledních pár let ale zjišťuji, že mi ujel vlak. Že bez programování (nebo alespoň základní schopnosti si kód upravit) toho člověk v GIS moc neudělá, zvláště pokud se snažíte používat primárně open-source nástroje jako já (pracuji hlavně v QGISu). Aby toho nebylo málo, rozhodl jsem se, že bych chtěl příští akademický rok pobývat v USA, kam jsem se dostal jako Fulbrigh-Masaryk Fellow. Takže díky Fulbrightově komisi budu pracovat šest měsíců v týmu prof. Heleny Mitášové v Center for Geospatial Analysis na North Carolina State University. Kombinace potřeby osobního růstu a tlaku, abych v USA nevypadal jako pako, vyústila v moje předsevzetí, že začnu (na „stará kolena“) s programováním.

Mým cílem je pracovat s dotykovými a virtuálními nástroji v kombinaci s GIS v oblasti (participativního) územního plánování. Vzorem, cílem a motivací jsou projekty, které vyvíjí jak na NCSU (Tangible Landscape) či na MIT v týmu Media Lab pod názvem CityScope (ukázka rozšířené reality). Proto jsem se rozhodl založit si takový programovací „deníček“/blog, který budu publikovat zde na  GISportálu.

Myslím, že dává větší smysl to psát pro komunitu, která k tématu má blízko, než si zakládat nový blog, který by třeba ani nikdo nečetl. Zároveň moje utrpení/snažení bude snad i motivace pro další, a ukázka toho, že to má smysl a že to třeba ani není úplně nemožné – začít s programováním několik let po škole. Posledním důvodem, proč tyto texty dávat na GISportal, je dlouhodobé volání po více technických článcích na tomto webu.

Budu rád, když budete sdílet své zkušenosti, nápady, či postřehy ideálně jako komentáře přímo na GISportalu. Držte mi palce, bude to boj!

Jirka Pánek

Share
Share